Colier unicat, concept Ioana Condurățeanu, realizat manual în atelierele Sheba din pietre naturale, cu accesorii din argint 92,5% provenit din Italia. Colierul este compus din pietre fațetate de safir de formă sferică, pietre cu tăietură caboșon de chianit de formă alungită, perle de cultură și crenguțe de coral. În centrul compoziției, pietrele suspendate în diferite forme și tăieturi adaugă dinamism și eleganță bijuteriei, transformând colierul într-o piesă feminină și sofisticată, cu un farmec delicat și rafinat. Sistemul de închidere este de tip carabină, discretă și sigură. Colierul reprezintă o bijuterie ideală pentru a completa ținutele cu un detaliu distins și prețios. Pentru a vă accesoriza acest colier, vă puteți comanda, în funcție de preferințe și de ținuta la care doriți să îl purtați, o brățară sau cercei în set.
Detalii:
Lungime: cm
Gramaj argint: g
Material: Argint 92,5% Italia
Pietre: safir, coral, perle de cultură, chianit
Perlele au aspect sidefat, de la translucid până la opac. Perla este o combinație de carbonați de calciu cu o duritate cuprinsă între 2,5 și 4,5 (din 10). Ca țări de proveniență se enumeră China, Japonia, Vietnam, Australia, Indonezia și Filipine. Diferența dintre perlele naturale și perlele de cultură este începutul procedeului de creare al perlei de către scoică. Perlele naturale se formează în mod accidental, fără intervenția omului. O impuritate care intră în scoică este cea care duce la secretarea sidefului și la formarea perlei. În cazul perlelor de cultură se respectă același proces, diferența constând în faptul că acel corp străin este implantat în mod artificial și nu pătrunde din întâmplare în cochilia stridiilor. Perlele baroc sunt geme organice, unice prin forma lor neregulată și prin luciul specific.
Coralul este o piatră semipreţioasă organică provenită din scheletul coloniilor de corali de pe fundul mărilor și oceanelor. Are un aspect poros, dar care prin prelucrare devine lucios. Pietrele de coral autentice au diverse modele naturale, diverse adâncituri sau mici găuri la suprafață, căpătând aspect de burete. Din punct de vedere al compoziției chimice este un carbonat de calciu. Are o duritate cuprinsă între 3.5 - 4 pe scara Mohs. În general se găsește în Japonia, China, Australia, Insulele Canare.